E-recepty transgraniczne: jak działają w Polsce i za granicą?
Co to jest e-recepta?
E-recepta jest to elektroniczny dokument, który zastępuje tradycyjne papierowe recepty wystawiane przez lekarzy. W Polsce została wprowadzona w 2020 roku i umożliwia pacjentom otrzymywanie leków na podstawie przepisu elektronicznego, który jest zapisany w systemie informatycznym. E-recepta upraszcza proces receptowania i ułatwia kontrolę nad przepisywanymi lekami.
E-recepty transgraniczne w Polsce
E-recepty transgraniczne to funkcjonalność, która umożliwia pacjentom, którzy przebywają za granicą, odbiór leków na receptę w innym kraju niż ten, w którym była ona wystawiona. W Polsce e-recepty transgraniczne są dostępne od 2022 roku. Oferują one pacjentom większą swobodę podróżowania, bez obawy o dostęp do leków w razie nagłych schorzeń lub chorób przewlekłych.
Jak działa e-recepta transgraniczna w Polsce?
Aby skorzystać z e-recepty transgranicznej w Polsce, pacjent musi posiadać ważną e-receptę wystawioną w kraju, w którym jest ubezpieczony. Następnie, pacjent może udać się do apteki w Polsce i przedstawić farmaceucie swoją e-receptę. Farmaceuta za pomocą specjalnego systemu informatycznego ma możliwość weryfikacji oraz realizacji recepty pacjenta zagranicznego. W przypadku braku możliwości realizacji e-recepty transgranicznej, apteka może wystawić papierową receptę, na podstawie której pacjent otrzyma niezbędne leki.
E-recepty transgraniczne za granicą
Niemal wszystkie kraje Unii Europejskiej umożliwiają pacjentom korzystanie z e-recept transgranicznych. Działa to na podobnej zasadzie jak w Polsce – wystawienie e-recepty w jednym kraju, a odbiór leków w innym kraju. Przed podróżą zagraniczną należy upewnić się, czy dany kraj akceptuje e-recepty transgraniczne oraz zapoznać się z konkretnymi wymaganiami dotyczącymi ich realizacji. W przypadku krajów spoza Unii Europejskiej, zasady korzystania z e-recept mogą się różnić i wymagać specjalnych formalności.
E-recepty transgraniczne to innowacyjne rozwiązanie, które ułatwia pacjentom dostęp do leków w przypadku podróży zagranicznej. Dzięki temu systemowi, osoby potrzebujące terapii mogą czuć się bardziej bezpiecznie i mieć pewność, że w razie potrzeby będą mogły otrzymać niezbędne leki, niezależnie od kraju, w którym się znajdują.